Odżywianie,  Post dr.Dąbrowskiej

10 zasad, które znacznie ułatwią Ci post dr.Dąbrowskiej.

Każdy człowiek jest inny i na każdego może działać co innego, poniżej kilka wskazówek, które pomogą Wam wytrwać w poście warzywnym.

Po pierwsze i najważniejsze trzeba mieć odpowiedni “mind set” mówiąc po polsku mieć dobrze wszystko poukładane w głowie, wiedzieć czego się chce, po co i dla kogo się taki post robi, czyli ogólnie rzecz ujmując być przygotowanym psychicznie. Bez tego można od razu odpuścić sobie tzw. „próby” bo tu nie ma czego próbować to jest bardzo proste albo się to robi na 100% albo wcale.

Po drugie, często zadawane pytanie podczas postu to jak długi post planujesz? (7,14,21,28,35,42) i tu moja rada: nie ustalaj nigdy górnego limitu trwania postu, wyznacz sobie dolne minimum (metoda małych kroków), w moim przypadku było to np: 14 dni a obecnie mamy dzień 40 =) 

Zdecydowanie pomaga to odciążyć głowę, gdyż w przypadku długiego postu czasem mamy kryzysy, zmiany nastrojów itp. a przede wszystkim w pewnym momencie mamy wrażenie odsiadywania wyroku a to nie o to chodzi. 

W moim systemie po osiągnięciu założonego minimum każdy kolejny tydzień jest czymś ekstra, dzięki czemu czujemy się zadowoleni z siebie (zrealizowaliśmy założony cel minimum i robimy dużo więcej) a co za tym idzie mamy świetne samopoczucie i generujemy dobrą energię co nakręca nas do kontynuowania postu.

Pijasz kawę? Licz się z tym że drugiego i trzeciego dnia może pojawić się intensywny ból głowy dlatego trzecim elementem jest rozpoczynanie postu np. w piątek lub w sobotę, czyli wtedy, kiedy mamy więcej czasu a poza tym zrywamy wówczas z tzw. złym programem “od poniedziałku”.

Dzięki temu robimy coś inaczej niż zawsze a co za tym idzie mamy możliwość tworzenia nowych dobrych nawyków.

Jak na białej czystej kartce nie obciążonej naszymi wcześniejszymi bagażami doświadczeń, bo kto z nas kiedyś nie zaczynał czegoś od jutra czy od poniedziałku? Często wiadomo z jakim skutkiem.

W moim odczuciu właśnie ta zmiana sposobu myślenia na robienie czegoś tu i teraz a nie od poniedziałku jest kluczem do udanego wprowadzania jakichkolwiek zmian w naszym życiu a co za tym idzie również do udanego postu.

Czwarty punkt dotyczy osób którym zależy przede wszystkim na spadku masy. Ważymy się tylko w soboty i wtorki (i mierzenie obwodów, jeżeli to robisz). Powoduje to dodatkową motywację, gdyż spadek wagi jest bardziej widoczny a motywacja dzięki temu jest podtrzymywana przez cały tydzień.

Piąty element =) to regularne godziny posiłków, u mnie wygląda to następująco:

08.15 woda z octem jabłkowym
(na czczo – 1 łyżka stołowa na szklankę wody)
08.30 szklanka zakwasu buraczanego
09:00 śniadanie
dwa razy smoothie: zielone warzywne i warzywno/owocowe
13.00 obiad zazwyczaj zupa krem/leczo warzywne/bigos/warzywa z grilla lub frytki z dyni i surówka
18.00 kolacja czyli podobnie jak na obiad, z tym że im więcej surowego tym lepiej.

Zasada regularnych posiłków jest bardzo istotna dla organizmu a dodatkowo pięknie wyreguluje nam sen.

Planowanie posiłków i gotowanie obiadów dzień wcześniej. Ja zawsze gotuję obiad na 2 dni (przepisy znajdziesz w zakładce przepisy). Chodzi o to, żeby mieć coś przygotowane i nie polec podczas postu, bo…nie miałem co zjeść =) Przykładowo u mniezupa musi być to hasło przewodnie =)

Przy dłuższym poście niż 14 dni polecam również zostawić sobie coś na później w sensie nie wystrzelać się ze wszystkich potraw i produktów od razu, aby móc później wprowadzić jakieś nowe smaki by uniknąć znużenia monotonią spożywanych posiłków.

Warto również w samochodzie lub gdzieś pod ręką mieć sok pomidorowy który ma bardzo mało kalorii a uratuje nas w sytuacji kryzysowej.

Szósta zasada to nawadnianie organizmu wystarczy prosty patent, aby wypić te 3 litry wody/izotoniku dziennie: mam 6 półlitrowych butelek, które codziennie muszą zostać wypite, butelki wcześniej oznaczam zdejmując z nich etykiety.

Wieczorem rozliczam sam siebie z wypitych butelek, myje je i przygotowuje na kolejny dzień lub jeżeli wiem, że mam czas robię izotonik rano.

Może wydawać się, że to pracochłonne, ale nic bardziej mylnego zajmuje to wszystko dosłownie chwilę. Zazwyczaj przygotowuje naturalny izotonik on zdecydowanie lepiej nawadnia niż sama woda. https://zyjprosto.pl/category/odzywianie/przepisy/

Zasada siódma dotyczy oczyszczania myśli: Wszystko jest tak naprawdę w głowie i kiedy nachodzą Was myśli dotyczące jedzenia a dokładnie „co bym teraz zjadł, ale mam ochotę na…” a zdarza się to notorycznie i to nie tylko podczas długich postów polecam wówczas od razu wyrzucać/wykrzyczeć to z siebie na zasadzie: zjadł bym teraz schabowego z surówką i piure, i makaron z krewetkami =) i kebab! =) jest to bardzo zabawne a dodatkowo po pewnym czasie zobaczycie, że ochota na to Wam odejdzie.

Najważniejsze jednak jest to, że unikacie trzymania tego i kumulowania w sobie co następnie może doprowadzić do „rzucenia się” na zwykłe jedzenie po wyjściu już z postu.

8. Przygotuj swoje mieszkanie/dom do postu krótko mówiąc pozbądź się wszystkiego co zakazane, zaopatrz lodówkę tylko w produkty dozwolone.

Ułatwi Ci to znacznie poprawne przeprowadzenie postu oraz wyeliminuje wszelkiego rodzaju pokusy i zagrożenia.

9. Pamiętaj, że post to tylko jeden z trzech elementów.
Nie siedź i nie smędź, rób swoje, nie koncentruj się non stop na jedzeniu i na tym, że jesteś na jakiejś diecie.

Kiedy masz co robić nie ma czasu na myślenie o jedzeniu.

Pamiętając o tym, że post/oczyszczanie to dopiero pierwszy etap procesu zmian nawyków żywieniowych w wolnej chwili zaplanuj starannie i szczegółowo oraz ubierz w ramy czasowe i plan swoje wyjście z postu i zdrową dietę na co dzień, unikniesz wówczas tzw. efektu jo-jo (o tym będzie osobny wpis).

Ostatnia zasada to pamiętać, że na każdy kryzys najlepszy jest wysiłek fizyczny i sport.

Naprawdę warto się zmusić nawet jak się bardzo nie chce. To może być cokolwiek: rower, kijki, skakanka, basen, ćwiczenia siłowe, szybki spacer, gwarantuje, że od razu poczujesz się lepiej.

TO TYLE JEŻELI CHODZI O MÓJ SYSTEM, MAM NADZIEJE ŻE TOBIE RÓWNIEŻ POMOŻE

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *